Cascade0.1 Preview1 0505 Step55K is an open-source language model by ARMZyany. Features: 169.8m LLM, VRAM: 0.7GB, Context: 1K, License: apache-2.0, LLM Explorer Score: 0.27.
| LLM Name | Cascade0.1 Preview1 0505 Step55K |
| Repository 🤗 | https://huggingface.co/ARMZyany/Cascade0.1-Preview1-0505-Step55K |
| Model Size | 169.8m |
| Required VRAM | 0.7 GB |
| Updated | 2026-05-10 |
| Maintainer | ARMZyany |
| Model Type | llama |
| Model Files | |
| Supported Languages | en |
| Model Architecture | LlamaForCausalLM |
| License | apache-2.0 |
| Context Length | 1512 |
| Model Max Length | 1512 |
| Transformers Version | 4.57.3 |
| Tokenizer Class | PreTrainedTokenizerFast |
| Padding Token | <pad> |
| Vocabulary Size | 32000 |
🆘 Have you tried this model? Rate its performance. This feedback would greatly assist ML community in identifying the most suitable model for their needs. Your contribution really does make a difference! 🌟