Opt 350M is an open-source language model by AlekseyKorshuk. Features: 350m LLM, VRAM: 1.4GB, Context: 2K, License: apache-2.0, LLM Explorer Score: 0.01.
| LLM Name | Opt 350M |
| Repository ๐ค | https://huggingface.co/AlekseyKorshuk/opt-350m |
| Model Size | 350m |
| Required VRAM | 1.4 GB |
| Updated | 2026-04-03 |
| Maintainer | AlekseyKorshuk |
| Model Type | opt |
| Model Files | |
| Model Architecture | OPTForCausalLM |
| License | apache-2.0 |
| Context Length | 2048 |
| Model Max Length | 2048 |
| Transformers Version | 4.19.0.dev0 |
| Vocabulary Size | 50272 |
| Torch Data Type | float32 |
| Activation Function | gelu_new |
Best Alternatives |
Context / RAM |
Downloads |
Likes |
|---|---|---|---|
| Opt Mini Dataset 0 | 2K / 0.7 GB | 5 | 0 |
| Facebook Opt 350M SFT Korz14 | 2K / 0.7 GB | 5 | 0 |
| Opt 350M | 2K / 0.7 GB | 174097 | 149 |
| Temp Model Sft | 2K / 1.3 GB | 5 | 0 |
| Gpt350 Chat S V0 | 2K / 0.7 GB | 6 | 0 |
| Gpt350 Chat S V0 1 | 2K / 0.7 GB | 5 | 0 |
| Dadjokes Tuned Opt | 2K / 1.3 GB | 7 | 2 |
| Pygmalion 350M | 2K / 1.3 GB | 907 | 54 |
| Rockyalquimista888 | 2K / 1.3 GB | 5 | 0 |
| Remedycure | 2K / 1.3 GB | 5 | 0 |
๐ Have you tried this model? Rate its performance. This feedback would greatly assist ML community in identifying the most suitable model for their needs. Your contribution really does make a difference! ๐