KeyLM 75M Instruct is an open-source language model by Eclipse-Senpai. Features: 75m LLM, VRAM: 0.2GB, Context: 2K, License: apache-2.0, Instruction-Based, LLM Explorer Score: 0.34.
| LLM Name | KeyLM 75M Instruct |
| Repository 🤗 | https://huggingface.co/Eclipse-Senpai/KeyLM-75M-Instruct |
| Base Model(s) | |
| Model Size | 75m |
| Required VRAM | 0.2 GB |
| Updated | 2026-05-30 |
| Maintainer | Eclipse-Senpai |
| Model Type | keylm75m |
| Instruction-Based | Yes |
| Model Files | |
| Supported Languages | en |
| Model Architecture | KeyLM75M |
| License | apache-2.0 |
| Context Length | 2048 |
| Model Max Length | 2048 |
| Tokenizer Class | PreTrainedTokenizerFast |
| Vocabulary Size | 12020 |
| Torch Data Type | bfloat16 |
🆘 Have you tried this model? Rate its performance. This feedback would greatly assist ML community in identifying the most suitable model for their needs. Your contribution really does make a difference! 🌟