LLaMA 65B 4bit 32g is an open-source language model by Neko-Institute-of-Science. Features: 65b LLM, VRAM: 38.5GB, Context: 2K, Quantized, LLM Explorer Score: 0.07.
| Model Type |
| |
| Additional Notes |
|
| LLM Name | LLaMA 65B 4bit 32g |
| Repository ๐ค | https://huggingface.co/Neko-Institute-of-Science/LLaMA-65B-4bit-32g |
| Model Size | 65b |
| Required VRAM | 38.5 GB |
| Updated | 2026-03-30 |
| Maintainer | Neko-Institute-of-Science |
| Model Type | llama |
| Model Files | |
| Quantization Type | 4bit |
| Model Architecture | LlamaForCausalLM |
| Context Length | 2048 |
| Model Max Length | 2048 |
| Transformers Version | 4.28.1 |
| Tokenizer Class | LlamaTokenizer |
| Beginning of Sentence Token | <s> |
| End of Sentence Token | </s> |
| Unk Token | <unk> |
| Vocabulary Size | 32000 |
| Torch Data Type | float16 |
Best Alternatives |
Context / RAM |
Downloads |
Likes |
|---|---|---|---|
| Robin 65B V2 Fp16 | 2K / 130.4 GB | 842 | 3 |
| ...Unlocked Alpaca 65B QLoRA Fp16 | 2K / 130.4 GB | 810 | 10 |
| Alpaca Elina 65B 4bit | 2K / 33.5 GB | 783 | 7 |
| ...65B Gpt4 1.2 4bit 32g Actorder | 2K / 38.5 GB | 913 | 0 |
| ....4.1 PI 8192 4bit 32g Actorder | 2K / 38.5 GB | 4 | 8 |
| Enterredaas 65B 4bit 128g | 2K / 35.7 GB | 9 | 1 |
| VicUnlocked Alpaca 65B 4bit | 2K / 35.7 GB | 7 | 6 |
| Llama 65B 4bit | 2K / 34.7 GB | 4 | 2 |
| LLaMA 65B 4bit 128g | 2K / 34.7 GB | 6 | 16 |
| Lite Oute 1 65M Instruct | 2K / 0.3 GB | 17 | 12 |
๐ Have you tried this model? Rate its performance. This feedback would greatly assist ML community in identifying the most suitable model for their needs. Your contribution really does make a difference! ๐