Tiny Edu 166M is an open-source language model by SlitherCode. Features: 166m LLM, VRAM: 0.6GB, License: mit, LLM Explorer Score: 0.3.
| LLM Name | Tiny Edu 166M |
| Repository 🤗 | https://huggingface.co/SlitherCode/tiny-edu-166m |
| Model Size | 166m |
| Required VRAM | 0.6 GB |
| Updated | 2026-05-24 |
| Maintainer | SlitherCode |
| Model Type | parchment |
| Model Files | |
| Supported Languages | en |
| Model Architecture | ParchmentForCausalLM |
| License | mit |
| Transformers Version | 5.8.1 |
| Tokenizer Class | TiktokenTokenizer |
| Padding Token | <|endoftext|> |
| Vocabulary Size | 100277 |
🆘 Have you tried this model? Rate its performance. This feedback would greatly assist ML community in identifying the most suitable model for their needs. Your contribution really does make a difference! 🌟