LlongOrca 13B 16K GGML is an open-source language model by TheBloke. Features: 13b LLM, VRAM: 5.7GB, License: llama2, Quantized, LLM Explorer Score: 0.09.
| LLM Name | LlongOrca 13B 16K GGML |
| Repository 🤗 | https://huggingface.co/TheBloke/LlongOrca-13B-16K-GGML |
| Model Name | LlongOrca 13B 16K |
| Model Creator | Open-Orca |
| Base Model(s) | |
| Model Size | 13b |
| Required VRAM | 5.7 GB |
| Updated | 2026-04-13 |
| Maintainer | TheBloke |
| Model Type | llama |
| Model Files | |
| Supported Languages | en |
| GGML Quantization | Yes |
| Quantization Type | ggml |
| Model Architecture | AutoModel |
| License | llama2 |
Best Alternatives |
Context / RAM |
Downloads |
Likes |
|---|---|---|---|
| Llama 2 13B Chat GGML | 0K / 5.5 GB | 637 | 695 |
| RuGPT 3.5 13B GGML | 0K / 7.4 GB | 10 | 8 |
| Llama 2 13B GGML | 0K / 5.5 GB | 507 | 174 |
| RuGPT 3.5 13B GGML | 0K / 7.4 GB | 4 | 15 |
| ...rca Platypus WizardLM 13B GGML | 0K / 5.5 GB | 12 | 6 |
| ...penBuddy Llama2 13B V11.1 GGML | 0K / 5.5 GB | 1 | 5 |
| Speechless Llama2 13B GGML | 0K / 5.5 GB | 9 | 2 |
| Yarn Llama 2 13B 128K GGML | 0K / 5.5 GB | 7 | 6 |
| CodeLlama 13B GGML | 0K / 5.7 GB | 21 | 33 |
| Yarn Llama 2 13B 64K GGML | 0K / 5.5 GB | 4 | 5 |
🆘 Have you tried this model? Rate its performance. This feedback would greatly assist ML community in identifying the most suitable model for their needs. Your contribution really does make a difference! 🌟