Norocetacean 20B 10K AWQ is an open-source language model by TheBloke. Features: 20b LLM, VRAM: 10.9GB, Context: 10K, License: other, Quantized, LLM Explorer Score: 0.11.
| Model Type |
| |||
| Additional Notes |
| |||
| Input Output |
|
| LLM Name | Norocetacean 20B 10K AWQ |
| Repository 🤗 | https://huggingface.co/TheBloke/Norocetacean-20B-10k-AWQ |
| Model Name | Norocetacean 20B 10K |
| Model Creator | ddh0 |
| Base Model(s) | |
| Model Size | 20b |
| Required VRAM | 10.9 GB |
| Updated | 2026-05-25 |
| Maintainer | TheBloke |
| Model Type | llama |
| Model Files | |
| AWQ Quantization | Yes |
| Quantization Type | awq |
| Model Architecture | LlamaForCausalLM |
| License | other |
| Context Length | 10240 |
| Model Max Length | 10240 |
| Transformers Version | 4.37.0.dev0 |
| Tokenizer Class | LlamaTokenizer |
| Padding Token | [PAD] |
| Vocabulary Size | 32000 |
| Torch Data Type | float16 |
Best Alternatives |
Context / RAM |
Downloads |
Likes |
|---|---|---|---|
| Orca2myth7.2 AWQ | 4K / 10.9 GB | 11 | 3 |
| DaringMaid 20B AWQ | 4K / 10.9 GB | 10 | 2 |
| Rose Kimiko 20B AWQ | 4K / 10.9 GB | 0 | 1 |
| Nethena 20B Glued AWQ | 4K / 10.9 GB | 11 | 2 |
| Iambe Storyteller 20B AWQ | 4K / 10.9 GB | 9 | 1 |
| Iambe 20B DARE AWQ | 4K / 10.9 GB | 8 | 1 |
| Noromaid 20B V0.1.1 AWQ | 4K / 10.9 GB | 15 | 4 |
| Rose 20B AWQ | 4K / 10.9 GB | 8 | 1 |
| Nethena 20B AWQ | 4K / 10.9 GB | 11 | 2 |
| MXLewd L2 20B AWQ | 4K / 10.9 GB | 9 | 3 |
🆘 Have you tried this model? Rate its performance. This feedback would greatly assist ML community in identifying the most suitable model for their needs. Your contribution really does make a difference! 🌟