Yi 34B 200K DARE Merge V5 GGUF is an open-source language model by TheBloke. Features: 34b LLM, VRAM: 14.6GB, License: other, Quantized, Merged, LLM Explorer Score: 0.11.
| Model Type |
| |||
| Additional Notes |
| |||
| Input Output |
|
| LLM Name | Yi 34B 200K DARE Merge V5 GGUF |
| Repository ๐ค | https://huggingface.co/TheBloke/Yi-34B-200K-DARE-merge-v5-GGUF |
| Model Name | Yi 34B 200K DARE Merge v5 |
| Model Creator | brucethemoose |
| Base Model(s) | |
| Merged Model | Yes |
| Model Size | 34b |
| Required VRAM | 14.6 GB |
| Updated | 2026-03-29 |
| Maintainer | TheBloke |
| Model Type | yi |
| Model Files | |
| Supported Languages | en |
| GGUF Quantization | Yes |
| Quantization Type | gguf |
| Model Architecture | AutoModel |
| License | other |
Best Alternatives |
Context / RAM |
Downloads |
Likes |
|---|---|---|---|
| Mergekit Slerp Fecxcxs GGUF | 0K / 8.4 GB | 110 | 0 |
| ...gekit Passthrough Zpfenfn GGUF | 0K / 8.7 GB | 45 | 0 |
| Yi 1.5 34B Chat GGUF | 0K / 12.8 GB | 62 | 5 |
| Nous Capybara 34B GGUF | 0K / 14.6 GB | 1629 | 167 |
| Nous Hermes 2 Yi 34B GGUF | 0K / 14.6 GB | 1272 | 40 |
| StructLM 34B GGUF | 0K / 12.5 GB | 232 | 2 |
| 34B Beta GGUF | 0K / 12.8 GB | 76 | 4 |
| ...ous Capybara Limarpv3 34B GGUF | 0K / 14.6 GB | 586 | 29 |
| ...zardCoder Python 34B V1.0 GGUF | 0K / 14.2 GB | 5140 | 89 |
| CodeLlama 34B Instruct GGUF | 0K / 14.2 GB | 4648 | 107 |
๐ Have you tried this model? Rate its performance. This feedback would greatly assist ML community in identifying the most suitable model for their needs. Your contribution really does make a difference! ๐