Llama 42M is an open-source language model by TinyPixel. Features: 42m LLM, VRAM: 0.1GB, Context: 1K, LLM Explorer Score: 0.1.
| LLM Name | Llama 42M |
| Repository 🤗 | https://huggingface.co/TinyPixel/llama-42m |
| Model Size | 42m |
| Required VRAM | 0.1 GB |
| Updated | 2025-09-23 |
| Maintainer | TinyPixel |
| Model Type | llama |
| Model Files | |
| Model Architecture | LlamaForCausalLM |
| Context Length | 1024 |
| Model Max Length | 1024 |
| Transformers Version | 4.35.2 |
| Tokenizer Class | LlamaTokenizer |
| Vocabulary Size | 32000 |
| Torch Data Type | float16 |
Best Alternatives |
Context / RAM |
Downloads |
Likes |
|---|---|---|---|
| Llama3 42B V0 | 8K / 86.8 GB | 34 | 117 |
| Tinyllama 42M | 1K / 0.1 GB | 25 | 1 |
| Tinyllama 42M Fp32 | 1K / 0.2 GB | 18 | 3 |
| ...dard Llama3 42B V0.4.0bpw EXL2 | 8K / 23.4 GB | 7 | 4 |
🆘 Have you tried this model? Rate its performance. This feedback would greatly assist ML community in identifying the most suitable model for their needs. Your contribution really does make a difference! 🌟