GPT J 6B Skein 4bit 128g is an open-source language model by Tokenisrequired. Features: 6b LLM, VRAM: 4GB, Quantized, LLM Explorer Score: 0.07.
| Model Type |
| |
| Additional Notes |
|
| LLM Name | GPT J 6B Skein 4bit 128g |
| Repository 🤗 | https://huggingface.co/Tokenisrequired/GPT-J-6B-Skein-4bit-128g |
| Model Size | 6b |
| Required VRAM | 4 GB |
| Updated | 2026-05-18 |
| Maintainer | Tokenisrequired |
| Model Type | gptj |
| Model Files | |
| Quantization Type | 4bit |
| Model Architecture | GPTJForCausalLM |
| Model Max Length | 2048 |
| Transformers Version | 4.10.0.dev0 |
| Tokenizer Class | GPT2Tokenizer |
| Vocabulary Size | 50400 |
| Torch Data Type | float16 |
| Activation Function | gelu_new |
Best Alternatives |
Context / RAM |
Downloads |
Likes |
|---|---|---|---|
| Model | 0K / 6.2 GB | 6 | 0 |
| ...oduct NER GPT J 6B 4bit Merged | 0K / 2.5 GB | 12 | 0 |
| ...nese Novel GPT J 6B F16 Marisa | 0K / 12.2 GB | 6 | 3 |
| Kakaobrain Kogpt 6B 8bit | 0K / 6.7 GB | 10 | 2 |
| Pygmalion 6b Dev 4bit 128g | 0K / 4 GB | 16 | 121 |
| GPT J 6B Alpaca Gpt4 | 0K / 24.3 GB | 34 | 20 |
| Pygmalion 6B 4bit 128g | 0K / 4 GB | 7 | 3 |
| Dolly Shygmalion 6B 4bit 128g | 0K / 4 GB | 8 | 5 |
| Pygmalion 6B 4bit 128g | 0K / 4 GB | 9 | 40 |
| PPO Pygway 6B Mix 4bit 128g | 0K / 4 GB | 6 | 2 |
🆘 Have you tried this model? Rate its performance. This feedback would greatly assist ML community in identifying the most suitable model for their needs. Your contribution really does make a difference! 🌟