LiteMOE 3x460m is an open-source language model by cnmoro. Features: 1.1b LLM, VRAM: 2.1GB, Context: 1K, License: apache-2.0, MoE, LLM Explorer Score: 0.11.
| Additional Notes |
|
| LLM Name | LiteMOE 3x460m |
| Repository 🤗 | https://huggingface.co/cnmoro/LiteMOE-3x460m |
| Model Size | 1.1b |
| Required VRAM | 2.1 GB |
| Updated | 2024-11-18 |
| Maintainer | cnmoro |
| Model Type | mixtral |
| Model Files | |
| Model Architecture | MixtralForCausalLM |
| License | apache-2.0 |
| Context Length | 1024 |
| Model Max Length | 1024 |
| Transformers Version | 4.36.2 |
| Tokenizer Class | GPT2Tokenizer |
| Padding Token | <|endoftext|> |
| Vocabulary Size | 50304 |
| Torch Data Type | bfloat16 |
| Errors | replace |
Best Alternatives |
Context / RAM |
Downloads |
Likes |
|---|---|---|---|
| TinyDolphin 3x MoE | 4K / 5.3 GB | 559 | 1 |
| ...inyLlama 1.1B Chat V1.0 X2 MoE | 2K / 3.7 GB | 3342 | 1 |
| Karasu Moe2 | 2K / 7.5 GB | 5 | 0 |
| Tinyllama Moe4 | 2K / 3.7 GB | 11 | 1 |
| Tinyllama Moe1 | 2K / 5.3 GB | 9 | 0 |
| ...yMoE DopeykarasuMoe Xdareties2 | 2K / 3.7 GB | 6 | 0 |
| Tinyllama Moe3 | 2K / 3.7 GB | 8 | 0 |
🆘 Have you tried this model? Rate its performance. This feedback would greatly assist ML community in identifying the most suitable model for their needs. Your contribution really does make a difference! 🌟