Ipt 125M is an open-source language model by efederici. Features: 125m LLM, VRAM: 0.3GB, LLM Explorer Score: 0.07.
| Model Type |
| ||||||||||||
| Use Cases |
| ||||||||||||
| Additional Notes |
| ||||||||||||
| Supported Languages |
| ||||||||||||
| Training Details |
| ||||||||||||
| Input Output |
|
| LLM Name | Ipt 125M |
| Repository ๐ค | https://huggingface.co/efederici/ipt-125m |
| Model Size | 125m |
| Required VRAM | 0.3 GB |
| Updated | 2025-09-23 |
| Maintainer | efederici |
| Model Type | mpt |
| Model Files | |
| Supported Languages | it |
| Model Architecture | MPTForCausalLM |
| Model Max Length | 2048 |
| Transformers Version | 4.26.1 |
| Tokenizer Class | GPTNeoXTokenizer |
| Vocabulary Size | 50432 |
| Torch Data Type | bfloat16 |
Best Alternatives |
Context / RAM |
Downloads |
Likes |
|---|---|---|---|
| Mpt 125M C4 | 0K / 0.3 GB | 1871 | 1 |
๐ Have you tried this model? Rate its performance. This feedback would greatly assist ML community in identifying the most suitable model for their needs. Your contribution really does make a difference! ๐