Tinystories 25M is an open-source language model by epoyraz. Features: 25m LLM, VRAM: 0.1GB, License: mit, LLM Explorer Score: 0.31.
| LLM Name | Tinystories 25M |
| Repository 🤗 | https://huggingface.co/epoyraz/tinystories-25m |
| Model Size | 25m |
| Required VRAM | 0.1 GB |
| Updated | 2026-05-31 |
| Maintainer | epoyraz |
| Model Files | |
| Supported Languages | en |
| License | mit |
| Vocabulary Size | 16384 |
🆘 Have you tried this model? Rate its performance. This feedback would greatly assist ML community in identifying the most suitable model for their needs. Your contribution really does make a difference! 🌟