Bingo 8M is an open-source language model by qikp. Features: 8m LLM, License: cc0-1.0, LLM Explorer Score: 0.3.
| LLM Name | Bingo 8M |
| Repository ๐ค | https://huggingface.co/qikp/bingo-8m |
| Model Size | 8m |
| Required VRAM | 0 GB |
| Updated | 2026-05-24 |
| Maintainer | qikp |
| Model Type | gpt2 |
| Model Files | |
| Supported Languages | en |
| Model Architecture | GPT2LMHeadModel |
| License | cc0-1.0 |
| Transformers Version | 5.0.0 |
| Tokenizer Class | TokenizersBackend |
| Padding Token | [PAD] |
| Vocabulary Size | 8000 |
| Activation Function | gelu_new |
๐ Have you tried this model? Rate its performance. This feedback would greatly assist ML community in identifying the most suitable model for their needs. Your contribution really does make a difference! ๐