Kitten 110M is an open-source language model by qikp. Features: 111m LLM, VRAM: 0.4GB, License: apache-2.0.
| LLM Name | Kitten 110M |
| Repository ๐ค | https://huggingface.co/qikp/kitten-110m |
| Base Model(s) | |
| Model Size | 111m |
| Required VRAM | 0.4 GB |
| Updated | 2026-03-31 |
| Maintainer | qikp |
| Model Type | gpt2 |
| Model Files | |
| Supported Languages | en |
| Model Architecture | GPT2LMHeadModel |
| License | apache-2.0 |
| Transformers Version | 5.0.0 |
| Tokenizer Class | GPT2Tokenizer |
| Padding Token | <|endoftext|> |
| Vocabulary Size | 50257 |
| Activation Function | gelu |
| Errors | replace |
Best Alternatives |
Context / RAM |
Downloads |
Likes |
|---|---|---|---|
| Testmodel | 0K / 0.3 GB | 1880 | 1 |
| 111M | 0K / 0.3 GB | 1861 | 2 |
| Cerebras GPT 111M Instruction | 0K / 0.4 GB | 28 | 3 |
| LaMini Cerebras 111M | 0K / 0.5 GB | 49 | 3 |
๐ Have you tried this model? Rate its performance. This feedback would greatly assist ML community in identifying the most suitable model for their needs. Your contribution really does make a difference! ๐