Claude Oss 350M is an open-source language model by squ11z1. Features: 350m LLM, VRAM: 1.4GB, Context: 125K, License: other, Quantized, LLM Explorer Score: 0.27.
| LLM Name | Claude Oss 350M |
| Repository 🤗 | https://huggingface.co/squ11z1/claude-oss-350m |
| Base Model(s) | |
| Model Size | 350m |
| Required VRAM | 1.4 GB |
| Updated | 2026-05-23 |
| Maintainer | squ11z1 |
| Model Type | lfm2 |
| Model Files | |
| Supported Languages | en |
| GGUF Quantization | Yes |
| Quantization Type | gguf |
| Model Architecture | Lfm2ForCausalLM |
| License | other |
| Context Length | 128000 |
| Model Max Length | 128000 |
| Transformers Version | 5.0.0rc1 |
| Tokenizer Class | TokenizersBackend |
| Padding Token | <|pad|> |
| Vocabulary Size | 65536 |
Best Alternatives |
Context / RAM |
Downloads |
Likes |
|---|---|---|---|
| Kulyk En Uk | 125K / 0.4 GB | 74 | 5 |
| ...to Cleanup Lfm25 350M Mlx 5bit | 125K / 0.2 GB | 635 | 2 |
| LFM2 350M 8bit | 125K / 0.4 GB | 1663 | 4 |
| LFM2 350M 4bit | 125K / 0.2 GB | 90 | 6 |
| LFM2.5 350M | 125K / 0.7 GB | 108802 | 299 |
| LFM2.5 350M Base | 125K / 0.7 GB | 15546 | 11 |
| ....5 350M Tool Calling Merged V2 | 125K / 0.7 GB | 309 | 0 |
| LFM2 350M | 125K / 0.7 GB | 21714 | 248 |
| LFM2.5 350M ONNX | 125K / GB | 1322 | 4 |
| ... Function Calling XLAM Unsloth | 125K / 0.7 GB | 537 | 0 |
🆘 Have you tried this model? Rate its performance. This feedback would greatly assist ML community in identifying the most suitable model for their needs. Your contribution really does make a difference! 🌟