TinySolar 248M 4K is an open-source language model by upstage. Features: 248m LLM, VRAM: 0.5GB, Context: 32K, License: apache-2.0, LLM Explorer Score: 0.12.
| LLM Name | TinySolar 248M 4K |
| Repository ๐ค | https://huggingface.co/upstage/TinySolar-248m-4k |
| Model Size | 248m |
| Required VRAM | 0.5 GB |
| Updated | 2026-03-27 |
| Maintainer | upstage |
| Model Type | llama |
| Model Files | |
| Model Architecture | LlamaForCausalLM |
| License | apache-2.0 |
| Context Length | 32768 |
| Model Max Length | 32768 |
| Transformers Version | 4.36.0 |
| Tokenizer Class | LlamaTokenizer |
| Vocabulary Size | 32000 |
| Torch Data Type | bfloat16 |
Best Alternatives |
Context / RAM |
Downloads |
Likes |
|---|---|---|---|
| ...inySolar 248M 4K Code Instruct | 32K / 0.5 GB | 20 | 8 |
| TinySolar 248M 4K Py Instruct | 32K / 0.5 GB | 52 | 1 |
| TinySolar 248M 4K Py | 32K / 0.5 GB | 72 | 4 |
๐ Have you tried this model? Rate its performance. This feedback would greatly assist ML community in identifying the most suitable model for their needs. Your contribution really does make a difference! ๐