Llava 13B V0 4bit 128g is an open-source language model by wojtab. Features: 13b LLM, VRAM: 7.5GB, License: other, Quantized, LLM Explorer Score: 0.08.
| Model Type |
| |
| Additional Notes |
|
| LLM Name | Llava 13B V0 4bit 128g |
| Repository ๐ค | https://huggingface.co/wojtab/llava-13b-v0-4bit-128g |
| Model Size | 13b |
| Required VRAM | 7.5 GB |
| Updated | 2026-04-02 |
| Maintainer | wojtab |
| Model Type | llama |
| Model Files | |
| Quantization Type | 4bit |
| Model Architecture | LlamaForCausalLM |
| License | other |
| Model Max Length | 2048 |
| Transformers Version | 4.28.0.dev0 |
| Tokenizer Class | LlamaTokenizer |
| Vocabulary Size | 32003 |
| Torch Data Type | float16 |
Best Alternatives |
Context / RAM |
Downloads |
Likes |
|---|---|---|---|
| Llama13b 32K Illumeet Finetune | 32K / 26 GB | 7 | 0 |
| ...Maid V3 13B 32K 8.0bpw H8 EXL2 | 32K / 13.2 GB | 7 | 1 |
| ...Maid V3 13B 32K 6.0bpw H6 EXL2 | 32K / 10 GB | 2 | 1 |
| WhiteRabbitNeo 13B V1 | 16K / 26 GB | 1762 | 448 |
| CodeLlama 13B Python Fp16 | 16K / 26 GB | 2833 | 25 |
| CodeLlama 13B Instruct Fp16 | 16K / 26 GB | 2847 | 28 |
| CodeLlama 13B Fp16 | 16K / 26 GB | 65 | 67 |
| ...Llama 13B Instruct Hf 4bit MLX | 16K / 7.8 GB | 1196 | 2 |
| Airophin 13B Pntk 16K Fp16 | 16K / 26 GB | 788 | 4 |
| Codellama 13B Bnb 4bit | 16K / 7.2 GB | 88 | 5 |
๐ Have you tried this model? Rate its performance. This feedback would greatly assist ML community in identifying the most suitable model for their needs. Your contribution really does make a difference! ๐