GPUburnout 3B 75K is an open-source language model by GPUburnout. Features: 3b LLM, VRAM: 6.3GB, Context: 2K, License: apache-2.0.
| LLM Name | GPUburnout 3B 75K |
| Repository 🤗 | https://huggingface.co/GPUburnout/GPUburnout-3B-75K |
| Model Size | 3b |
| Required VRAM | 6.3 GB |
| Updated | 2026-05-15 |
| Maintainer | GPUburnout |
| Model Type | llama |
| Model Files | |
| Supported Languages | en |
| Model Architecture | LlamaForCausalLM |
| License | apache-2.0 |
| Context Length | 2048 |
| Model Max Length | 2048 |
| Transformers Version | 4.57.6 |
| Tokenizer Class | PreTrainedTokenizerFast |
| Padding Token | <|pad|> |
| Vocabulary Size | 32005 |
Best Alternatives |
Context / RAM |
Downloads |
Likes |
|---|---|---|---|
| Nanbeige4.1 3B | 256K / 7.9 GB | 233258 | 1106 |
| Nanbeige4.1 3B Heretic | 256K / 7.9 GB | 393 | 50 |
| Nanbeige4.1 3B Bf16 | 256K / 7.9 GB | 138 | 3 |
| Nanbeige4.1 3B Heretic | 256K / 7.9 GB | 5 | 1 |
| Nanbeige4.1 3B Heretic | 256K / 7.9 GB | 6 | 0 |
| ISA 03 Mini 3B Hybrid Preview | 256K / 6.5 GB | 851 | 4 |
| Llama 3.2 3B Instruct | 128K / 6.5 GB | 1674918 | 1724 |
| Llama 3.2 3B | 128K / 6.5 GB | 1016667 | 755 |
| Llama 3.2 3B Instruct | 128K / 6.5 GB | 1678 | 9 |
| Hermes 3 Llama 3.2 3B | 128K / 6.5 GB | 11869 | 175 |
🆘 Have you tried this model? Rate its performance. This feedback would greatly assist ML community in identifying the most suitable model for their needs. Your contribution really does make a difference! 🌟