LLAMA 2 460M is an open-source language model by ccore. Features: 460m LLM, VRAM: 1.8GB, Context: 4K, LLM Explorer Score: 0.09.
| LLM Name | LLAMA 2 460M |
| Repository 🤗 | https://huggingface.co/ccore/LLAMA-2-460m |
| Base Model(s) | |
| Model Size | 460m |
| Required VRAM | 1.8 GB |
| Updated | 2026-04-23 |
| Maintainer | ccore |
| Model Type | llama |
| Model Files | |
| Model Architecture | LlamaForCausalLM |
| Context Length | 4096 |
| Model Max Length | 4096 |
| Transformers Version | 4.34.0.dev0 |
| Tokenizer Class | LlamaTokenizer |
| Vocabulary Size | 32000 |
| Torch Data Type | float32 |
Best Alternatives |
Context / RAM |
Downloads |
Likes |
|---|---|---|---|
| TeenyTinyLlama Doc 460M Chat | 2K / 1.9 GB | 10 | 0 |
| Doctor Llama Chat | 2K / 1.9 GB | 10 | 0 |
| TeenyTinyLlama Doc 460M | 2K / 0 GB | 8 | 0 |
| Doctor Llama 460M | 2K / 0 GB | 5 | 0 |
| TeenyTinyLlama 460M | 2K / 1.9 GB | 1423 | 12 |
| TeenyTinyLlama 460M Chat | 2K / 0 GB | 954 | 3 |
| ...60M Experimental Ptbr Instruct | 2K / 0.9 GB | 8 | 4 |
| DiscordLLama 460M | 2K / 0.8 GB | 8 | 0 |
| Lite Vortex | 1K / 0.9 GB | 9 | 2 |
| LiteLlama 460M 1T | 1K / 0.9 GB | 1228 | 168 |
🆘 Have you tried this model? Rate its performance. This feedback would greatly assist ML community in identifying the most suitable model for their needs. Your contribution really does make a difference! 🌟