Sheared Pythia 160M is an open-source language model by princeton-nlp. Features: 160m LLM, VRAM: 0.7GB, Context: 2K, License: apache-2.0, LLM Explorer Score: 0.16, Arc: 22.4, HellaSwag: 32.1, MMLU: 26.7, GSM8K: 0.4.
| Model Type |
| ||||||||||||
| Training Details |
|
| LLM Name | Sheared Pythia 160M |
| Repository 🤗 | https://huggingface.co/princeton-nlp/Sheared-Pythia-160m |
| Model Size | 160m |
| Required VRAM | 0.7 GB |
| Updated | 2026-05-22 |
| Maintainer | princeton-nlp |
| Model Type | gpt_neox |
| Model Files | |
| Model Architecture | GPTNeoXForCausalLM |
| License | apache-2.0 |
| Context Length | 2048 |
| Model Max Length | 2048 |
| Transformers Version | 4.28.1 |
| Tokenizer Class | GPTNeoXTokenizer |
| Vocabulary Size | 50304 |
| Torch Data Type | float32 |
Best Alternatives |
Context / RAM |
Downloads |
Likes |
|---|---|---|---|
| Pythia 160M C2s | 8K / 0.6 GB | 1147 | 6 |
| Pythia 160M | 2K / 0.4 GB | 3095627 | 42 |
| Pythia 160M Xsum Roya | 2K / 0.6 GB | 21 | 0 |
| Pythia 160M Deduped | 2K / 0.4 GB | 88866 | 3 |
| Pythia 160m Sft | 2K / 0 GB | 7 | 0 |
| Pythia 160M Dolphin Extended | 2K / 0.3 GB | 720 | 0 |
| ...hia 160M Deduped Step92k 193bt | 2K / 0.4 GB | 973 | 0 |
| Pythia 160M Storytelling | 2K / 0.3 GB | 9 | 0 |
| Pythia160m Sft Tldr | 2K / 0.6 GB | 10 | 0 |
| Pythia 160m Ft CookingRecipes | 2K / 0.6 GB | 5 | 0 |
🆘 Have you tried this model? Rate its performance. This feedback would greatly assist ML community in identifying the most suitable model for their needs. Your contribution really does make a difference! 🌟