Toyllama 50M is an open-source language model by sapbot. Features: 50m LLM, VRAM: 0.2GB, Context: 0.3K, License: cc0-1.0, LLM Explorer Score: 0.26.
| LLM Name | Toyllama 50M |
| Repository 🤗 | https://huggingface.co/sapbot/toyllama-50m |
| Model Size | 50m |
| Required VRAM | 0.2 GB |
| Updated | 2026-05-19 |
| Maintainer | sapbot |
| Model Type | llama |
| Model Files | |
| Supported Languages | en |
| Model Architecture | LlamaForCausalLM |
| License | cc0-1.0 |
| Context Length | 256 |
| Model Max Length | 256 |
| Transformers Version | 4.57.1 |
| Tokenizer Class | GPT2Tokenizer |
| Padding Token | <|endoftext|> |
| Vocabulary Size | 50257 |
Best Alternatives |
Context / RAM |
Downloads |
Likes |
|---|---|---|---|
| Nyun C2 Llama3 50B | 8K / 100.8 GB | 5 | 11 |
| Quark 50M Instruct | 2K / 0.1 GB | 946 | 2 |
| Tf3 50M Base | 2K / 0.2 GB | 13 | 0 |
🆘 Have you tried this model? Rate its performance. This feedback would greatly assist ML community in identifying the most suitable model for their needs. Your contribution really does make a difference! 🌟